תגיות

, , , , , , , , , ,

אין לי אמון בהבטחות על המלחמה האחרונה, נכשלנו במה שהבטחנו לכם. מכתב לילד שיום אחד יתגייס

ילד בקניון

אתה בן שנתיים וחצי, ואני כבר דואג

הרהורים בעקבות מבצע "צוק איתן": מכתב לאופק החייל

"אני לא מוכן שתתגייס להיות קרבי", אני אגיד לך כשתהיה בן 18. "פשוט לא מוכן". אתה תסתכל עליי בזלזול ותגיד לי שאתה לא שואל אותי. אני מכיר את הזלזול הזה. מכיר גם את התשובה הזו. כך בדיוק עניתי לאימא שלי, כששאלה בשביל מה אני צריך להיות לוחם. כך בדיוק הבטתי עליה.

"נתנו מספיק", אני אגיד. "אני הייתי קרבי, דודים שלך היו קרביים, כל החברים שלי היו קרביים. חאלס עם הציונות בשקל הזו. זה לא עובד". אולי אנסה גם לכוון לרגש: "אתה בכלל לא חושב עלינו", אני אגיד לך. "רק על עצמך".

אנחנו נתווכח. בשלב מסוים אתה תרגיש מבוכה כשתראה את אבא שלך מתחיל לבכות. אולי תביא לי כוס מים, אולי תצא מהבית ותטרוק את הדלת. אחר כך תגיד לי שאף פעם לא הרשיתי לך לעשות דרמות, ועכשיו אין סיבה שנתחיל.

אני אמשוך באף, אמחה את הדמעות שלי, ואודה שאתה צודק. אז בלי דרמות. אבל בבקשה אל תלך להיות קרבי. "מישהו צריך להגן על המדינה שלנו", אתה תענה. ואני אסכים איתך. גם אני עניתי כך להורים שלי. מישהו באמת צריך להגן על המדינה שלנו. אבל אני אשאל את עצמי למה זה חייב להיות אתה. גם אבא שלי שאל למה זה חייב להיות אני.

>>>שקרים לבנים: איך מסתירים מהילד את מבצע "צוק איתן"

ביום הגיוס אני אלווה אותך לבקו"ם. אתה תזהיר אותי שאם אני בוכה אתה נשאר שבת בבסיס. אין לך זין שהחבר'ה שלך יסתלבטו שיש לך אבא קוקסינל. החברה שלך תתייפח. אימא שלך ואני נחשוב שהיא לא מספיק טובה בשבילך. אתה תעלה על האוטובוס ותיסע.

תשרת איפה שתשרת. תשלח הודעות שהכול בסדר ושאין מה לדאוג, אבל אנחנו נדאג. קיבינימט, אתה בן שנתיים וחצי ואני דואג כבר עכשיו. בלילות ירעדו לי הידיים, בימים אני אחכה שתתקשר. אם יהיה לי מזל יגלו לך ציפורן חודרנית או רגישות לאבק ויזרקו אותך לשק"ם. אם לא – אחפש מייק אפ שמתאים לגברים ושמסתיר את סימני העייפות.

אין לי יותר אמון בהבטחות על המלחמה האחרונה ובקלישאות כמו "כשאתה תגדל כבר לא יהיה צבא". ההורים שלנו נכשלו במה שהבטיחו לנו. אנחנו, כך נראה, נכשלים במה שהבטחנו לכם. במה שהבטחנו לעצמנו. מבצע ועוד מבצע, לחימה ועוד לחימה, הרוגים ועוד הרוגים. המלחמות ימשיכו מכוח האינרציה.

"אני לא מוכן שתתגייס להיות קרבי", אתה תגיד לבן שלך כשהוא יהיה בן 18. "פשוט לא מוכן". הוא יסתכל עליך בזלזול ויגיד שהוא לא שואל אותך. אתה תכיר את הזלזול הזה. תכיר גם את התשובה הזו. כך בדיוק ענית לאימא שלך ולי, כששאלנו בשביל מה אתה צריך להיות לוחם. כך בדיוק הבטת עלינו.

אהבתם את הפוסט? יש עוד הרבה כאלה:

הזן את כתובת המייל שלך כדי להירשם לאתר ולקבל הודעות על פוסטים חדשים במייל.